• ANGIELSKIE WĘDRÓWKI Z PTAKAMI

          • Za nami kolejny Zielony Tydzień realizowany w tym roku pod hasłem „Wędrówki z ptakami”. Wszyscy uczniowie mogli, w ramach zaplanowanych działań, wziąć udział w ciekawych zajęciach na terenie szkoły, jak i poza nią. O kilku z nich informacje zamieściliśmy na bieżąco w szkolnych mediach. Tematyczny tydzień pozwolił też na zaplanowanie działań nawiązujących do naszego międzynarodowego przedsięwzięcia pod patronatem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. 23 kwietnia 21 nauczycieli naszej szkoły, niebędących nauczycielami języka angielskiego, przeprowadziło jakąś część swojej lekcji w j. angielskim, inaugurując w ten sposób ujętą w naszym projekcie aktywność „English every month” obejmującą nauczanie różnych przedmiotów dwujęzycznie. Z lekcji takich skorzystało 21 klas, co stanowi 75 % oddziałów od kl. I do kl. VIII, a większość z nich nawet dwu i trzykrotnie w ciągu dnia, na różnych przedmiotach szkolnych i zajęciach w bibliotece. Przy realizacji tego celu zależało nam na tym, żeby pokazać naszym uczniom, że j. angielski jest żywy i można i warto posługiwać się nim szerzej i częściej niż tylko na lekcjach języka obcego. Niewątpliwie zrobiliśmy też naszym uczniom dużą niespodziankę - byli oni pozytywnie zaskoczeni tym, że ich nauczyciele komunikują się w języku obcym. Dzieciom bardzo się podobała taka akcja i dopytywały, czy i kiedy będzie następna? Będzie, jak najbardziej. Terminarz został tak pomyślany, aby za każdym razem, z takiej formy nauki, mogli skorzystać uczniowie innych klas, czyli w każdym miesiącu akcja  będzie zaplanowana na inny dzień tygodnia. Nauczyciele j. angielskiego chętnie służą wsparciem i pomocą i świetnie nam się tu sprawdza aplikacja wykorzystująca sztuczną inteligencję AI ,a właśnie jesteśmy na świeżo po takim szkoleniu Rady Pedagogicznej. Dodatkowo, w czwartek, w holu na I piętrze została ustawiona specjalna wystawa przygotowana przez wszystkich uczniów klas trzecich naszej szkoły, prezentująca ptasie gniazda. Dzieci mogły się przekonać, jak świetnymi budowniczymi są ptaki, a przy okazji popracować nad swoją sprawnością manualną. Towarzyszące wystawie plakaty zawierały treści w dwóch językach  - j. polskim i j. angielskim, co również mamy ujęte w naszych celach. Mamy nadzieję, że po zakończeniu projektu, kompetencje naszych uczniów w zakresie komunikowania się w języku angielskim, podniosą się, a przynajmniej wyzbędą sie oni lęku przed mówieniem.  

             

          • PODNOSZENIE KOMPETENCJI W STRUKTURACH EUROPEJSKICH

          • Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. W. Szafera w Ełku z dumą i radością pragną poinformować społeczność naszej szkoły oraz wszystkich naszych przyjaciół, że nasz wniosek pod nazwą  „Podnoszenie kompetencji nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. W. Szafera w Ełku sposobem na rozwijanie potencjału i zaspokajanie potrzeb uczniów we współczesnym świecie” otrzymał pozytywną opinię Komisji Eksperckiej i będzie realizowany w ramach cyklu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego pod patronatem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. 

            FRSE to organizacja nadrzędna wspierania beneficjentów m. in. w ramach takich programów jak  Erasmus +. Z końcem kwietnia podpisaliśmy Umowę i przystąpiliśmy do realizacji ujętych w naszym programie celów. Będziemy je mogli realizować dzięki dotacji finansowej FRSE w łącznej wysokości 130 266,26 zł. Swojego wsparcia i rekomendacji udzielił nam też Urząd Miasta w Ełku, za co bardzo dziękujemy.

            Nasz projekt ujmuje 10 mobilności zagranicznych dla nauczycieli naszej szkoły w ramach dwóch form podnoszenia kompetencji zawodowych. W trakcie dwutygodniowego pobytu w Dublinie/ Irlandia, w lipcu 2024,  6 nauczycieli będzie doskonalić swoje umiejętności w zakresie praktycznego komunikowania się w j. angielskim w ramach kursu językowego, a  1 nauczycielka j. angielskiego będzie podnosić swoje kompetencje w ramach dwóch kursów metodycznych. We wrześniu natomiast 3 nauczycieli będzie poznawało ciekawe i aktywizujące metody pracy z uczniami w trakcie tygodniowego pobytu na Cyprze. Obie formy mobilności zostały tak zaplanowane, aby pomóc nam w osiągnięciu założonych w projekcie celów:

            1.Zwiększenie liczby pracowników pedagogicznych posługujących się czynnym językiem angielskim w codziennych lekcjach i działaniach projektowych.

            2. Wprowadzenie elementów nauczania dwujęzycznego ( j. polski + j. angielski) na różnych przedmiotach lekcyjnych.

            3. Stosowanie w codziennej pracy dydaktyczno – wychowawczej z uczniami nowych, atrakcyjnych i aktywizujących metod nauczania umożliwiających im harmonijny rozwój.

            4. Realizowanie innowacyjnego, proekologicznego projektu dydaktyczno – wychowawczego „Slow food in a fast world” we wszystkich oddziałach szkoły.

            Wierzymy, że udział w projekcie uatrakcyjni ofertę edukacyjną naszej szkoły i pomoże nam odnaleźć nową jakość w codziennej pracy, w odniesieniu do wyzwań, jakie stawia dzisiejszy świat. Wyróżniony dotacją projekt napisała nauczycielka naszej szkoły – p. Joanna Pabich, a oprawą językową zajęła się nauczycielka j. angielskiego – p. Katarzyna Garlicka.

             

          • PATRIOTYCZNIE I UROCZYŚCIE

          • 2 maja uroczyście obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony w 2004 r. przez Sejm. Przed ełckim magistratem odbyły się uroczystości: podniesienia flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Prezydent Miasta przekazał mieszkańcom flagi w barwach narodowych i miejskich, zachęcając  do ich wywieszania w czasie świąt państwowych i  patriotycznych. Podczas uroczystości nie zabrakło naszych chórzystów, na czele z p. Tomaszem Sulimą. Licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta, mieli możliwości wysłuchania pięknych pieśni patriotycznych w wykonaniu m.in naszych chórzystów. Natomiast 3 maja nasza delegacja wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w ełckich uroczystościach z okazji 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja - w Mszy świętej w katedrze p.w. św. Wojciecha w Ełku, uroczystym przemarszu z pocztami sztandarowymi pod pomnik w ełckim Parku Solidarności i w uroczystości przy pomniku „Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę” z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Ośrodka Szkolenia  Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.

            Wyjątkowym akcentem tegorocznych obchodów  była wiadomość o zaszczytnym wyróżnieniu prezydenta Ełku p. Tomasza Andrukiewicza - Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, którą wręczono 2 maja w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
            W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. Prof. Władysława Szafera w Ełku serdecznie gratulujemy.

          • ŚWIĘTA MAJOWE

          • Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. W tych dniach wywieszamy biało-czerwone flagi, wspominamy wielkich polskich patriotów, celebrujemy, biorąc udział w uroczystościach państwowych, koncertach i okolicznościowych spotkaniach. Z okazji zbliżających się świąt klasa 2 a przygotowała montaż słowno – muzyczny, który przybliżył najmłodszym uczniom naszej szkoły sens nadchodzących dni, a zaprezentowany został przed szkolną społecznością 29 kwietnia. Życzymy wszystkim dobrego świętowania.

          • SZKOLNA LIGA ORTOGRAFICZNA ROZSTRZYGNIĘTA!

          • W bieżącym roku Szkolna Liga Ortograficzna odbywała się w II semestrze i adresowana była do uczniów kl. 7-8. Dwuosobowe reprezentacje klas brały udział w comiesięcznych dyktandach o wysokim stopniu trudności, na poziomie zmagań ogólnopolskich, zawierających wyrazy zarówno znane, jak i te rzadko spotykane. Punkty zdobyte przez uczniów po każdym spotkaniu ligowym były łączone. O zwycięstwie w konkursie zadecydowała punktacja łączna zdobyta za poszczególne dyktanda. Kto najlepiej poradził sobie w zmaganiach ortograficznych? Oto wyniki:

            I miejsce - Lena Mierzwińska kl. 7b

            II miejsce - Agata Pietruszyńska kl. 8b

            III miejsce - Wiktoria Drewniak kl. 8b.

            Główną bohaterką dyktand jest już od kilkunastu lat Hiacynta i to jej przygody poznają kolejne roczniki uczniów. Młodzież mierzyła się z nie lada wyzwaniem, przemierzała wzdłuż i wszerz ortograficzny ocean, na którym czyhały niejednokrotnie pułapki i byki ortograficzne. Uczestnicy ligi pisali o chimerycznym i hultajskim Wilhelmie z Pszczyny, który miał przyjechać w odwiedziny, o Joachimie z Hrubieszowa, który ni stąd, ni zowąd zakochał się w Hiacyncie nieopatrznie, naprędce i na zabój. Jeden z odcinków poświęcony był ornitologicznej pasji bohaterki, której nie były  obce białorzytki, dzierzby, burzyki, kszyki, muchołówki, pustułki czy gżegżółki.

            Szkolna Liga Ortograficzna miała na celu: podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych uczniów, rozwijanie polonistycznych zainteresowań i uzdolnień uczniów, propagowanie kultury języka polskiego, wdrażanie do zdrowej rywalizacji, dbanie o systematyczną pracę nad poprawnością ortograficzną.

            Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród miało miejsce 29 kwietnia.

             

          • AKTYWNY WYPOCZYNEK W KULCE

          • Po nową przygodę 24 kwietnia ruszyli uczniowie klas 5a, 6c, 7a i 8b do ośrodka wczasowego ,,Kulka” na Mazurach. Tam czekało na nich wiele atrakcji. To miejsce doskonałe na aktywny wypoczynek i integrację. Każdy mógł spróbować swoich sił na ośmiometrowej ścianie wspinaczkowej oraz przejechać się quadem po specjalnie przygotowanym torze. Wiele śmiechu i emocji dostarczyły zabawne walki sumo, w których liczył się spryt i poczucie równowagi. Odlotowe wrażenia zapewnił ,,Kosmiczny Żyroskop”- symulator lotów, który obraca uczestnika w metalowych obręczach w trzech płaszczyznach. W pojedynkach strzeleckich uczniowie mogli ćwiczyć celność na strzelnicy paintbolowej. Survival łączył świetną zabawę i zdobywanie umiejętności potrzebnych do przeżycia w trudnych warunkach. Pod osłoną nocy uczestnicy gry terenowej ,,Świetliki” poszukiwali w lesie świecących znaków, przy których ukryte były zadania. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o kosmosie i udzielić właściwych odpowiedzi, aby przejść dalej i otrzymać fragment mapy, po złożeniu której mogli dotrzeć do skarbu – niespodzianki. Nie zabrakło pieczenia kiełbasek przy wspólnym ognisku, przy którym można było się ogrzać w chłodne wieczory. Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Uczniowie zmęczeni, pełni wrażeń wyruszyli w drogę powrotną do Ełku, zabierając ze sobą cudowne wspomnienia z tej trzydniowej wycieczki.

          • SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

          • W czwartek, 25.04.2024 r., odbyły się Mistrzostwa Ełku Szkół Podstawowych w mieszanych sztafetowych biegach przełajowych. Miło jest nam poinformować, że w tej rywalizacji nasza drużyna, składająca się z uczniów klas 7 i 8 zajęła trzecie miejsce. Natomiast po wyczerpującej walce na piątym miejscu uplasowała się drużyna uczniów klas 4-6. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za ogromne zaangażowanie i walkę w duchu "fair play". Brawo!

             

          • ŚWIAT PRZYRODY – ŚWIAT PRZYGODY

          • 25 kwietnia uczniowie klasy 3b udali się do Wigierskiego Parku Narodowego, by pogłębić swoja wiedzę na temat przyrody i jej ochrony. Przygodę z naturą rozpoczęli od spaceru. Na ścieżce edukacyjnej mogli poznawać przyrodę wszystkimi zmysłami. Sprawdzili jak smakują młode listki lipy, jak pachnie czeremcha, stworzyli własne „perfumy”, zbadali różne odcienie zieleni, słuchali śpiewu wielu ptaków, zobaczyli skutki działalności bobrów, mieli też możliwość podglądania niektórych zwierzątek. Przy pomocy lusterek spacerowali w koronach drzew. Niezwykle emocjonujące było zwiedzanie ekspozycji zwierząt, jakie można spotkać w Wigierskim Parku Narodowym. Dzieci usłyszały od pani przewodnik wiele ciekawostek na temat ptaków, bo to one są tematem przewodnim Zielonego Tygodnia w naszej szkole. Na koniec wykonały piękne zakładki, wykorzystując zasuszony materiał przyrodniczy. W drodze powrotnej uczniowie mieli okazję zwiedzić położony na malowniczym półwyspie kompleks poklasztorny i podziwiać wspaniałe widoki na jezioro Wigry.

            To była fascynująca lekcja przyrody, a zarazem niezapomniana przygoda.

             

          • DOBRE RADY NA ODPADY - WYNIKI

          • Po przerwie związanej z pandemią z radością wracamy do organizowanego wcześniej przez naszą szkołę Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego “Dobre rady na odpady”. W tym roku szkolnym konkurs został skierowany do uczniów klas I-III uczęszczających do świetlic szkolnych, a jego cele to m.in.: podniesienie świadomości ekologicznej dzieci, promowanie zachowań mających na celu ochronę przyrody i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za nią, zwrócenie uwagi na potrzebę segregacji odpadów i możliwość ich powtórnego wykorzystania – recykling, pobudzanie inwencji twórczej dzieci poprzez wykonanie ciekawych prac z różnych odpadów. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy twórczej z materiałów wtórnych, a tematem - zwierzęta domowe. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością oraz pomysłowością. W konkursowym zwierzyńcu znalazły się: psy, koty, żółwie, myszki i rybki.  Pośród kilkunastu ciekawych prac najwyżej ocenieni zostali:

            I miejsce - Bianka Zalewska, kl. I b, Szkoła Podstawowa nr 3 m. Henryka Sienkiewicza w Ełku

            II miejsce - Tomasz Walendzik,kl. II c,  Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku 

            III miejsce - Julia Milewska, kl. I a,  Zespół Szkół Sportowych w Ełku.

            Wyróżnienie otrzymali:

            • Hubert Charko, kl. II b, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
            • Maksymilian Milewski, kl. III b, Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku 

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy. 

            Organizatorzy:   Katarzyna Mroczek, Sylwia Wiszniewska, Gabriela Wiśniewska

          • WIOSENNE SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • Tradycyjnie jednym z działań podczas Zielonego Tygodnia jest udział kilku klas w akcji organizowanej przez CEE, czyli w „Wiosennym Sprzątaniu Świata”. Tym razem w akcji, która odbyła się 24 kwietnia 2024 r. w godzinach porannych, uczestniczyło pięć klas: 5d, 6a, 6b, 6d, i 7c. Mimo niesprzyjającej pogody uczniowie zaopatrzeni w worki oraz rękawice, pełni zapału wyruszyli w teren, czyli w okolice ruin zamku krzyżackiego, nad Jezioro Ełckie. Zebrane śmieci pozostawili w wyznaczonych miejscach, do których bez problemu dojedzie samochód odbierający odpady. Udział w tym ekologicznym działaniu  uświadomił uczestnikom, że to, jak wygląda nasze miasto, nasza okolica, w której mieszkamy, zależy głównie od nas samych. Celem tej corocznej akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej młodzieży oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. A że każda zmiana zaczyna się od działania, więc wzięliśmy udział w sprzątaniu miasta. Przesłanie, które nam towarzyszyło i nadal towarzyszy, to: „Chrońmy nasze środowisko - niby nic, a jednak wszystko”.

          • KWIETNIOWA EKOLADA 

          • Z okazji Dni Patrona 23 kwietnia w naszej szkole odbyła się “Ekolada” klas szóstych. Przygotowania rozpoczęto, przeprowadzając sondaż wśród uczniów. Konkurs międzyklasowy przypominał formą teleturniej „Familiada”. Uczniowie wykazywali się wiedzą na temat ptaków i podstawową wiedzą przyrodniczą. Tegoroczną “Ekoladę” wygrali uczniowie klasy VIc zdobywając 355 punkty. Na miejscu drugim znalazła się klasa 6a z punktacją 346. Trzecie miejsce to zespół uczniów 6b (178 punktów) i na czwartym miejscu klasa 6d (131 punktów). Uczniowie spontanicznie dopingowali zawodników. Ekolada jest nie tylko zabawą, ale i ciekawą formą utrwalenia wiadomości. Gratulujemy wszystkim uczestnikom szkolnych zmagań.

             

          • SZLAKIEM “KAMIENI NA SZANIEC"

          • 19 kwietnia klasy 7d, 8a i 8b wybrały się na wycieczkę do Warszawy "Szlakiem Kamieni na szaniec". Uczniowie zwiedzali wyjątkowe miejsca pamięci, które opisywał Aleksander Kamiński. Jest to niezwykły dzień, który upamiętnia 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 

            Pierwszym punktem naszej wyprawy było Liceum im. Stefana Batorego. To właśnie tam uczyli się Alek, Zośka i Rudy - bohaterowie powieści. Uczniowie poznali istotne fakty z ich życia, ale także poznali sporo informacji o akcjach sabotażowych Szarych Szeregów.  Następnym ważnym miejscem na trasie wycieczki było Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha, czyli dawna siedziba Gestapo. To właśnie tam przetrzymywano i torturowano Jana Bytnara - Rudego. Dzięki niezwykłej ekranizacji, uczniowie naszej szkoły poznali historię wielu przetrzymywanych więźniów, ich ostatnie chwile życia. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Warszawy, a dokładnie miejsc związanych z akcjami małego sabotażu i działalnością Armii Krajowej. Uczniowie poznali, a zarazem przypomnieli sobie słynną akcję pod Arsenałem, która dotyczyła odbicia Rudego. Zwiedzali także Krakowskie Przedmieście - pomnik Mikołaja Kopernika, z którego Alek odkręcił niemiecką tablicę, a powiesił polską. Szczególnym miejscem, które niezwykle poruszyło uczniów było więzienie na Pawiaku.  Budynek znajdujący się w ścisłym centrum miasta był świadkiem masowych zbrodni, egzekucji, bestialskiego torturowania więźniów. Uczniowie dowiedzieli się, że przez Pawiak przeszło ok. 100 tys. więźniów, z czego blisko 37 tys. rozstrzelano, a ok. 60 tys. wysłano do obozów koncentracyjnych. Ich losy stały się świadectwem poświęcenia, męstwa i cierpienia. 

            Ostatnim punktem naszej wyprawy był Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera Batalionu Zośka. Uczniowie zwiedzali groby niezwykłych, młodych harcerzy, którzy poświęcili swoje życie, aby ratować ukochaną Ojczyznę. Szara więzienna codzienność ludzi, którzy stracili swoich bliskich, walka z okupantem, niemoc, ale zarazem poświęcenie i heroizm to obrazy wojny, które zostaną na pewno w pamięci uczniów.

          • ŚWIĘTO KSIĄŻEK I ICH TWÓRCÓW

          • 23 kwietnia obchodziliśmy w szkolnej bibliotece Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Miał on na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej wśród społeczności „Czwórki”. Tego dnia odbyło się spotkanie czytelnicze, na które przybyły reprezentacje klas IV, uczniowie z 3c oraz inni odwiedzający bibliotekę. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć przykłady książki dawnej oraz współczesnej, wymieniali zalety i wady e-booka. Poznali także polsko-angielskie zwroty tematycznie związane z biblioteką, wypożyczalnią i czytelnią. Ciekawą aktywnością było przypomnienie tytułów książek oraz roli autorów i ilustratorów w literaturze. Prowadząca spotkanie zapoznała uczniów z pojęciami takimi jak copyright (prawa autorskie) oraz plagiat. Młodsi czytelnicy obejrzeli „Dwa ptaszki” w formie teatrzyku kamishibai.

            Święto Książki i Praw Autorskich zostało zorganizowane przez UNESCO w 1995 roku w Madrycie. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury międzynarodowej, bo nawiązuje do dnia śmierci cenionych pisarzy (m.in. Miguela de Cervantesa i Williama Szekspira). Natomiast tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest corocznie miastom wyróżniającym się pod względem promowania książek (ostatni raz zdobyła go Akra, stolica Ghany).

          • TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ - ETAP POWIATOWY

          • 23 kwietnia 2024 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. W. Szafera w Ełku, wzięli udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu powiatowym. W zawodach brało udział sześcioro uczestników, reprezentujących naszą szkołę. Drużyna była podzielona na dwie kategorie wiekowe:

            • Kategoria I (klasy 1-4): Maciej Bogdan, Blanka Żegota, Antonina Matyszczyk
            • Kategoria II (klasy 5-8):  Katarzyna Pasińska, Magdalena Pasińska, Stanisław Wysocki.

            W trakcie turnieju uczestnicy zmierzyli się z testem pisemnym oraz częścią ustną, dotyczącą wiedzy z zakresu pożarnictwa, ochrony lasów i środowiska. Po zakończeniu rywalizacji, komisja przystąpiła do oceny testów, a uczestnicy wraz z opiekunami udali się na zwiedzanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

            Moment ogłoszenia wyników był bardzo ekscytujący, gdyż okazało się, że Blanka Żegota zdobyła pierwsze miejsce w młodszej kategorii wiekowej. To znakomite osiągnięcie umożliwiło jej awans do etapu wojewódzkiego. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę w tym prestiżowym turnieju. Gratulujemy Blance i życzymy powodzenia w kolejnych etapach turnieju!

             

          • OWOCNA EKOGIEŁDA

          • W ramach obchodzonych w szkole Dni Patrona, zwanych Zielonym Tygodniem, dziś odbyła się ekogiełda. Dzieci, wpłacając cegiełkę na zakup roślin, miały możliwość nabyć zabawki, książki lub puzzle, które wcześniej zostały podarowane przez uczniów naszej szkoły. Dzięki ich zaangażowaniu w akcję, rzeczy te dostały drugie życie i teraz cieszą nowych właścicieli.

            W trakcie ekogiełdy udało nam się zebrać 1235 zł na zakup roślin, które posadzimy na terenie naszej szkoły.  Dziękujemy klasom:1c, 2b, 2c, 3a, 3c i 3d za zaangażowanie i pomoc w organizacji ekogiełdy! To dzięki wspólnym wysiłkom udało się osiągnąć sukces i przyczynić się do promowania ekologii oraz wspierania naszej szkolnej społeczności.

             

          • PTAKI W LITERATURZE

          • Ptaki są wszędzie wokół nas. Możemy je podglądać, podziwiać, fotografować, chronić, ale też o nich czytać. Nawiązując do zadań związanych z Zielonym Tygodniem i hasła przewodniego „Wędrówki ptaków”, w szkolnej bibliotece jest wyeksponowana literatura tematycznie związana z tymi zwierzętami. Uczniowie klas młodszych mogą również poznać „Dwa ptaszki” – opowieść w formie teatrzyku kamishibai. Zapraszamy do wypożyczeń przewodników, atlasów, encyklopedii, czytania książek, w których ptaki są bohaterami, poznawania ich symboliki, składania modeli różnych gatunków, słuchania opowieści oraz oglądania filmów o tych wyjątkowych istotach. Zachęcamy do obserwacji i spotkań z ornitologami, a także aktywnego udziału w konkursach. Polecamy również korzystanie z literatury dwujęzycznej.

             

          • COROCZNY TEST COOPERA

          • W ubiegłą sobotę, 20 kwietnia 2024 r.,  reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ełku z klas sportowych o profilu pływanie 5a i 7a podjęła wyzwanie i wzięła udział w Teście Coopera organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku. Pomimo niesprzyjającej pogody uczniowie odważyli się podjąć wysiłek i sprawdzić swoją kondycję. Test Coopera jest próbą wytrzymałościową polegającą na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest bardzo szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Kondycję fizyczną w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu na 400 - metrowej bieżni.  Nasi uczniowie najwyraźniej bardzo kochają wodę, bo czy płynie ona w basenie, czy leci z nieba, widać było, że czują się jak ryby w swoim żywiole. Dzięki systematycznym treningom nie mieli oni żadnych problemów z pokonaniem długich dystansów, co wskazuje na ich doskonałą kondycję i sprawność fizyczną. Najlepszy wynik uzyskał Krzysztof Zyskowski z klasy 7a z wynikiem 2830 m , a zaraz za nim jego kolega z klasy - Illia Netsenko z wynikiem 2810 m. Młodsi koledzy z klasy 5a również pobiegli rewelacyjnie!

            Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie gratulujemy! Jesteście wspaniałym przykładem, jak aktywnie można spędzać czas wolny! I nie ma złej pogody na bieganie! Można się tylko niewłaściwie ubrać :)  Jesteśmy z Was dumni! Brawo!

             

          • GOŚCIE Z PSZCZELEJ WOLI

          • 17 kwietnia w ramach realizowanego ogólnopolskiego programu „Pszczoła Bohater” gościliśmy w naszej szkole wyjątkowy zespół nauczycieli i uczniów z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli (województwo lubelskie). To jedyna  szkoła pszczelarska w Polsce i Europie, posiadająca 75-letnią tradycją w kształceniu pszczelarzy. Nasi drugoklasiści uczestniczyli w warsztatach, które pozwoliły na poznawanie tajników związanych z pracą pszczół w ekosystemie przyrodniczym, poznali wyroby woskowego rękodzieła,  wykonywali świece z pszczelej węzy i wzięli udział w degustacji miodów z różnych pożytków (roślin).  Uczniowie klas ósmych i siódmych w ramach doradztwa zawodowego poznali ofertę szkoły, która wychodzi do młodych ludzi z ciekawą propozycją.  Technikum Pszczelarskie daje możliwość poznania tajemnic związanych z życiem pszczół, ich znaczeniem w przyrodzie i zdobycia ciekawego zawodu. Wiedza uzyskana w tej  szkole ułatwia rozwijanie pasji i  prowadzenie własnego gospodarstwa pasiecznego, a po maturze otwiera drogę do kształcenia na każdym kierunku studiów.

            Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym  w Okartowie i pracującej w nim Pani Elżbiecie Włodkowskiej, która we współpracy z Panią Bożeną Stępień z Technikum Pszczelarskiego zorganizowały to wyjątkowe spotkanie. Bardzo dziękujemy. Barbara Dziuba

          • TRZECIOKLASIŚCI NA PODIUM

          • 16 kwietnia 2024 r., o godz. 12.00 w SP 7 w Ełku, stawiły się reprezentacje ełckich szkół podstawowych, by podczas Święta Nauki rywalizować ze sobą w różnych konkursach: matematycznym dla uczniów kl. VII i III, literackim „Lekturowy zawrót głowy” dla uczniów kl. VII -VIII, ortograficznym kl. I – III i Konkursie Recytatorskim Klas Pierwszych. Nasi uczniowie nie zawiedli, w dwóch konkursach odnieśli sukcesy. W XVII Miejskim Konkursie Matematyczny kl. I – III Mały Cybermatematyk III miejsce zajął Borys Sidelnikow z kl. 3b, a w  XVII Miejskim Konkursie Ortograficznym kl. I – III Mały Mistrz Ortografii III miejsce zdobył Wiktor Wałuszko z kl. 3d. Gratulujemy. Wszystkim naszym uczniom dziękujemy za godne nas reprezentowanie. Start w tego typu konkursach to nie tylko okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, uczy  też zdrowej rywalizacji i radzenia sobie z presją czasu, a także jest szansą na rozwój osobisty uczniów.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku
      • 87 732 6050
      • ul. Władysława Szafera 2 19-300 Ełk 19-300 Ełk Poland
      • DYREKTOR: Dorota Maksymowicz – 87 732 6050 ZASTĘPCA DYREKTORA: Beata Dzierżanowska - 87 732 6050 ZASTĘPCA DYREKTORA: Barbara Dziuba - 87 732 6050 SEKRETARIAT: Magdalena Hurcewicz– 87 732 6050 sekretariat@sp4.elk.pl KSIĘGOWA: Małgorzata Białogłowa- 87 732 6049 ksiegowa@sp4.elk.pl ​PEDAGOG/PSYCHOLOG: Wioletta Michalewicz/ AGNIESZKA WYSOCKA – 87 732 6056 KIEROWNIK GOSPODARCZY: Iwona Grajewska – 87 732 6053 igkiewrowniksp4@wp.pl ​DIETETYK: Joanna Gorlo – 87 732 6055 dietetyksp4@wp.pl ​POKÓJ NAUCZYCIELSKI: 87 732 6062 BIBLIOTEKA: 87 732 6058 ŚWIETLICA: 87 732 6059 KATEDRA W-F: 87 732 6061 GABINET PIELĘGNIARKI: 87 732 6057 ​GABINET STOMATOLOGICZNY: 515 071 333
    • Logowanie